Рецепт здоров’я

День медичного працівника – дійсно всенародне свято. Немає жодної людини, яка б не зустрічалася з людьми у білих халатах: вони супроводжують нас впродовж всього життя, піклуються про наше здоров’я, лікують наші душі та тіла, дарують свою любов і тепло, віддають по краплині свої серця, жертвують своїм  власним здоров’ям заради порятунку інших. В усьому світі покликання лікаря було й залишається найбільш шанованим і необхідним. Прийміть щирі вітання з нагоди нашого професійного свята – Дня медичного працівника!

Незважаючи на свято, не можу оминути сьогоденних проблем, які хвилюють працівників галузі охорони здоров’я, громадян нашої держави, майбутніх медичних фахівців, яких ми готуємо. Найболючішою із них є реформування системи медичного обслуговування населення, медичної та фармацевтичної освіти. На медичну реформу сьогодні існує багато поглядів, тому не можу не окреслити і свої. Те, що на державному рівні серйозно почали займатись медициною, я підтримую однозначно. Більше того, як депутат обласної ради активно долучаюся до її проведення на Хмельниччині. Медична реформа покликана поліпшити здоров’я населення, забезпечити рівний і справедливий доступ всіх громадян до медичних послуг належного рівня якості. Проте її розуміння лежить у більш широкій площині – поліпшення соціально-побутових умов наших громадян, їх способу життя, моралі, відмові від шкідливих звичок, відродженні духовних традицій нашого народу, реальному впливі на тенденції у молодіжному середовищі. Ці фактори і є рецептом здоров’я, який ми з вами складаємо разом.

Медична реформа здійснюється у декілька етапів. На першому етапі відбувається структурна реорганізації первинної та екстреної медичної допомоги через створення Центрів первинної медико-санітарної допомоги, закладів системи екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, госпітальних округів. Світовий досвід, узагальнений ВООЗ свідчить, що саме цей шлях є найефективнішим засобом досягнення справедливого розподілу і раціонального використання коштів та підвищення результативності роботи усієї галузі охорони здоров'я.

Надзвичайно важливі завдання покладає медична реформа на вищі навчальні заклади щодо підготовки висококваліфікованих спеціалістів відповідно до сучасних стандартів надання медичної допомоги населенню з урахуванням сучасного рівня розвитку медичної науки і практики. Адже за той час, доки триватимуть пілотні проекти, а потім проводитиметься аналіз їх результатів і підготовка до впровадження на всій території держави, нинішні студенти стануть дипломованими фахівцями, яким доведеться працювати в нових умовах. І хоча особливо гостро сьогодні обговорюється питання підготовки лікарів загальної практики (сімейних лікарів), підготовка молодших медичних спеціалістів є не менш важливою. Медична сестра, фельдшер, акушерка – це по суті ті медичні фахівці, які супроводжують людину протягом всього періоду життя: від народження до останнього подиху. Ми це усвідомлюємо в колективі і спрямовуємо зусилля на досягнення високого рівня навчальних досягнень кожного студента, формування його громадянської зрілості. Триває процес оновлення змісту навчальних дисциплін у відповідності із галузевими стандартами вищої освіти нового покоління, модернізації навчально-матеріальної бази з застосуванням сучасних засобів навчання, орієнтації на формування ключових та професійних компетенцій випускника.

Переконаний в тому, що навчання студентів у медичних навчальних закладах має бути практично-орієнтованим. Студенти нашого коледжу навчаються та проходять практику на 65 клінічних базах області. Це добре, але мріється про хоспіс, працюючи в якому студенти ставали би більш самостійними, відповідальними, краще адаптувалися би потім на робочому місці.

Реформа медичного обслуговування населення ставить нові завдання до підготовки фахівців зі спеціальності «Лікувальна справа» – поглибити вивчення невідкладних станів, бо вони працюватимуть у новітніх закладах екстреної та невідкладної допомоги.

Великі надії покладаються на відділення післядипломної освіти молодших медичних спеціалістів. Програми тематичних циклів підвищення кваліфікації мають бути спрямованими на виконання положень медичної реформи в частині підготовки медичних кадрів.

Сьогодні Україна потребує спеціалістів нової генерації — активних, ініціативних, мислячих, висококваліфікованих професіоналів, які дотримуються засад етичного кодексу, відповідально і виважено ставляться до своєї справи.

Бажаю всім працівникам охорони здоров’я, щоб на вашому шляху зустрічалися тільки добро, радість, віра та любов, а постійними супутниками у житті були щастя і людська повага на довгі роки! Нехай усе хороше, зроблене з душею та натхненням, повертається до вас сторицею, а кожна мить життя радує своєю неповторністю.

    І.М. Нагорний